Protetik Diş Tedavileri

Bozuk çene kapanışı, dişlerin birbirlerine tam oturamaması, estetik olarak memnun olmadığınız dişler ve tam veya çoklu diş eksikliklerinde kaplama ve protez uygulanan tedavilerdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Protetik Diş Tedavisi Kimler İçin Hangi Durumlarda Yapılır?

Kaza, travma ya da çeşitli nedenlerden dolayı kaybedilen dişler, bireylerin daha önce yapabildikleri bazı işlevlerden mahrum kalmalarına neden olur. Bu durumda kayıp dişlerin yerlerinin doldurulması ve kaybedilen işlevlerin yeniden geri kazanılması gerekir. Protetik diş tedavisi ya da protez diş tedavisi de bu amaçla uygulanan tedavilerden biridir. Prostodontist hekimler tarafından hareketli protez ve sabit protez olmak üzere iki farklı biçimde yapılan protez diş uygulamaları, hastaların hem dişlerinin eski estetik düzenlerini yeniden kazanmalarına hem de dişlerinin işlevlerine yeniden ulaşmalarına yardımcı olur. Bu uygulamalar daha çok tedavide gecikmiş hastalar için uygundur. Erken dönemde daha basit müdahalelerle düzeltilebilecek durumların ciddiye alınmaması, sonrasında eksilen dişlerin protezler ile tamamlanmasını zorunlu kılar. 

Protetik Diş Tedavisinde Uygulanan Protez Çeşitleri Nelerdir?

Protetik diş tedavisi, hareketli protezler ve sabit protezler olmak üzere iki şekilde uygulanır. Elbette bunların da kendi içerisinde çeşitli protez uygulamaları bulunur. Hangi protez yönteminin uygulanacağı, hastanın talebi ve hekim tarafından yapılan muayene sonrasında ortak olarak belirlenir. Hastanın istediği yöntem için herhangi bir engel söz konusu değilse, hekim de buna uyum sağlar. Genel olarak uygulanan protez çeşitlerini şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Sabit protezler
  • Kuron
  • Zirkonyum kaplama
  • Metal destekli porselen kaplama
  • Köprü 
  • Seramik kaplama
  • İmplant

Protetik Diş Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Protetik diş tedavisinin kaç gün süreceğine dair kesin bir süre belirtmek oldukça zor. Bunun için öncelikle doktor tarafından detaylı bir muayene yapılmalı ve sonrasında da tedavi planlaması tamamlanmalıdır. Yapılacak protez türüne bağlı olarak gerekli olacak süre de değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle 2 ila 3 hafta arasında bir süreden bahsetmek mümkün. Elbette bu seansların zaman aralığına ve uygulamayı yapacak hekimin müsait olma durumuna göre de değişiklik gösterebilir. Genel protetik diş tedavileri 2 hafta boyunca devam eden 5 seanstan oluşsa da daha net bir süre tahmini alabilmek için hekimle görüşmek daha doğrudur. Zira bazen hastanın durumu ya da tedaviyi geciktirici engeller nedeniyle bu süreç uzayabilir. 

Sohbeti başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?